Auksjonsplikt torsk og sei - utsettelse av endringer i regelverket
Råfisklaget, SUROFI og Vest-Norges har valgt å utsette endringer i auksjonsregelverket til 01.04.2025.
Fra og med kvoteåret 2022 innfører de tre salgslagene Norges Råfisklag, Surofi og Vest-Norges Fiskesalslag auksjonsplikt på 50 % av kvoten på fryst torsk og sei.
Regelverket for auksjonsplikten er felles for de tre salgslagene, og for Vest-Norges Fiskesalslag sin del er dette formalisert gjennom Rundskriv 13 – 2021.
Forslag om auksjonsplikt var på høring vinteren 2020. På grunn av koronapandemien og endringsforslag som kom frem under høringen om å knytte auksjonsplikten til kvote (ikke enkeltlandinger), innføres auksjonsplikten først nå, med virkning fra og med kvoteåret 2022.
Les pressemeldingen her: Pressemelding
Rundskriv 13-2021 15.12.2021 finner du her: RUNDSKRIV 13-2021
Regjeringen og Stortinget har gjennom kvotemeldingen bestemt at det skal gjennomføres årlige forvaltningsmøter mellom departementet og fiskesalgslagene. 14.11.2024 ble det første forvaltningsmøtet avholdt.
Fiskeridirektoratet minner om at det skal opplyses særskilt på sluttseddelen om fangst blir mottatt på annen måte enn fra fartøy.
Fra og med 1. november 2024 kan man søke om tildeling av rekrutteringskvotebonus i åpen gruppe.
Det nærmer seg ny hummersesong. Har du alt klart med påmelding, fluktåpninger, antall teiner, minstemål, omsetning og annet som du må huske på?
Er du en del av, eller knyttet til, fiskeri- og havbruksnæringen? Da er Måløy stedet for deg onsdag 25. september!
Måløy Vekst og Vestland fylkeskommune har gleden av å invitere til Fiskeri- og havbrukskonferansen 2024!
Vest-Norges Fiskesalslag ønsker alle våre samarbeidspartnere på sjø og land en riktig god sommer.