Er du klar til hummersesongen 2023?
Det nærmer seg 01.10. og ny hummersesong.
Er du klar?
Harald Tom Nesvik (FrP) ble i statsråd i dag utnevnt til ny fiskeriminister.
Jeg kommer fra Sunnmøre, men jeg skal være en fiskeriminister for hele landet. Det er en ære å få komme inn i et departement som jobber med verdiskaping over hele landet og langs hele kysten. Nå skal vi fortsette å jobbe for en videre vekst innenfor sjømatnæringen, vi skal jobbe videre med regjeringsplattformen for et renere hav, et godt miljø og for vekst på en bærekraftig måte, sier han til regjeringen
Nesvik kommer fra jobben i brønnbåtselskapet Sølvtrans i Ålesund. Foto: NFD Foto: NFD
Han har vært stortingsrepresentant for Møre og Romsdal de siste 20 årene (fra 1997-2017), og de siste årene har han vært parlamentarisk leder for FrP.
Nesvik har ledet helse- og omsorgskomiteen på Stortinget, og vært medlem av næringskomiteen, utenriks – og forsvarskomiteen, og sosialkomiteen.
Han er født 4. mai 1966 i Ålesund, og er utdannet innen eksportmarkedsføring for fiskeri ved Møre og Romsdals fiskeritekniske høgskole.
MSC-sertifikat for lange i sør og vest suspenderes fra og med 30. juni
I revisjon av det Norske MSC-sertifikatet for lange og brosme blir det endringer i godkjente sertifiseringsenheter for lange. Fiskere, landanlegg og andre i verdikjeden bør umiddelbart forberede sine systemer for endringene som vil tre i kraft 30. juni.
På grunn av den tragiske ulykken 15.05 der vår styreleder Tonny Grotle omkom, må vi utsette det planlagte årsmøtet torsdag 25.05.
Vi kommer tilbake med ny dato for møtet så snart som mulig.
Det var med et stort sjokk vi 16. mai mottok den triste meldingen om at vår styreformann Tonny Grotle (48) omkom i en arbeidsulykke på næringseiendommen til Havstjerna i Bremanger mandag kveld.
Den 1. mars 2020 ble det tatt inn et nytt krav i landingsforskriften om å oppgi meldingsnummeret som identifiserer melding om havneanløp (POR) på landings- og sluttseddel. Vest-Norges Fiskesalslag legger nå til rette for at nummeret kan oppgis på seddel fra 17. april 2023.